Dlaczego warto pisać bloga? Można to pytanie rozwinąć też o vloga, podcast lub jakąkolwiek inną działalność internetową. Oto kilka przemyśleń na ten temat.

 

Dlaczego warto pisać bloga?

 

1. Twój dziennik. Dokumentowanie postępów

Blog może być swego rodzaju dziennikiem czy też pamiętnikiem, w postaci, którego będziemy rejestrować swoje postępy w danej dziedzinie.

Blog to nie muszą być tylko fachowe artykuły. Blog daje swobodę wypowiedzi i swobodną jej formę. Dzięki temu możemy dokumentować i śledzić swoje postępy, swoje przemyślenia, swoje cele, na przestrzeni kolejnych wpisów.

Taka forma bloga może później stanowić znakomite studium przypadku zarówno dla nas jak i dla innych osób. Bo jeśli na przykład uczymy się języków obcych czy też dążymy do uzyskania wolności finansowej to dokumentując swoje poczynania na blogu dajemy innym osobom zbiór kroków ku sukcesom i porażkom. A nie ma nic lepszego niż praktyczne wskazówki “how to…”.

 

2. Poznajesz siebie – widzisz jakie masz braki, w czym jesteś dobry, co cię interesuje.

Najlepszym sposobem na znalezienie w życiu tego, co lubimy robić, na znalezienie pasji, jest próbowanie różnych rzeczy; “próbowanie chleba z różnych pieców“.

Więc poprzez prowadzenie bloga na dany temat widzimy czy ten dany temat i związane z nim aktywności poboczne nas interesują.

 

3. Rozwijasz swoje zainteresowania – pogłębiasz dany temat.

Jeśli już dany temat Cię zainteresuje i pisząc/mówiąc o nim czujesz się swobodnie to naturalnym jest, że ten temat zaczynasz zgłębiać. A z tym wiąże się poszerzanie horyzontów.

 

4. Poszerzasz horyzonty – z jednej rzeczy może zrobić się pomysł lub okoliczność na coś innego.

Jeśli zaczniesz interesować się danym tematem i zaczniesz o nim pisać (blog)/mówić (podcast/vlog), to w procesie pogłębiania wiedzy pojawiają się różne poboczne zagadnienia.

Jeśli zaczniesz pisać bloga o rozwoju osobistym to oprócz technicznych aspektów prowadzenie bloga, przyjdzie Ci się nauczyć podstaw marketingu internetowego, redagowania tekstu. A w ramach tego rozwoju osobistego (czy jakiegokolwiek innego tematu) zainteresuje Cię na przykład psychologia, a w temacie psychologii zainteresuje Cię psychologia inwestowania. Od ogółu do szczegółu.

Ponadto, jeśli wejdziesz w dany temat, poznasz społeczność z nim związaną. Weźmy już ten rozwój osobisty i psychologię. Jeśli choć trochę zetknąłeś się z tym tematem to prawdopodobnie znasz Mateusza Grzesiaka. Możliwe, że w w efekcie pogłębiania tematu sięgniesz po jego książki, a następnie pójdziesz na szkolenie, gdzie poznasz społeczność związaną z tym tematem. Tam wpadniesz na pomysł zostania mówcą motywacyjnym…

Jeden krok, prowadzi do kolejnych.

 

5. Budujesz wizerunek – wychodząc do ludzi, tym co robisz budujesz swój określony wizerunek

Tworząc w internecie poprzez bloga, ale też poprzez prywatne profile w mediach społecznościowych, tworzysz swój określony wizerunek.Wrzucając zdjęcia kotów gromadzisz osoby zainteresowane rozrywką. Ale już wrzucając wpis na temat sposobów zmniejszenia deficytu państwowego skupiasz uwagę osób zainteresowanych ekonomią.Cokolwiek robisz, gromadzisz wokół siebie daną społeczność. I nie tylko są to bierni czytelnicy, ale też osoby zainteresowane Tobą (np. rekruterzy).

Dlatego jakakolwiek forma tworzenia w internecie może być dobrym sposobem na “upiększenie” swojego CV. 

Bo gdy potencjalny pracodawca zauważy, że prowadzisz bloga czy kanał na YT, związany z dziedziną, w której pracujesz (excel, wystąpienia publiczne, negocjacje) to prawdopodobnie wiele zyskasz w jego oczach.

 

6. Budujesz społeczność

Ze wszystkim o czym napiszesz, ze wszystkim czym się zainteresujesz, związani są ludzie i dana społeczność którą Ci ludzie tworzą. Bez względu czy zaczniesz publikować materiały na temat szycia kolorowych swetrów czy materiały na temat tworzenia super notatek, zgromadzisz ludzi, którzy są też takim tematem zainteresowane oraz też poznasz osoby, które już tymi tematami się zajmują.

 

7. Poznajesz nowe osoby.

Mówi się, że “z kim przystajesz, takim się stajesz” Ale też, że:

“jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu”

Więc jeśli zaczniesz działać w temacie poznasz podobne do Ciebie osoby. Możliwe, że poznasz je osobiście i będzie to relacja dwustronna, ale też możliwe, że tylko Ty będziesz znać daną osobę, a ona Ciebie nie i będzie to relacja jednostronna. Jednak każdy rodzaj relacji (jednostronna czy dwustronna) daje Ci możliwość wymiany wiedzy, wymiany informacji, wymiany pomysłów, wymiany energii.

Takie osoby mogą stać się dla Ciebie mentorami. I niekoniecznie musisz znać ich osoboście. Bo żyjemy w tak wspaniałych czasach, że mentorem (wirtualnym) może być dla Ciebie każdy.

Dla mnie takimi mentorami są:

 

8. Pomagasz innym

Oprócz tego, że Ty się rozwijasz i dokumentujesz swoje sprawy to tym co robisz wpływasz w jakiś sposób na inne osoby (możesz wywierać zarówno dobry wpływ jak i zły wpływ).

Wielokrotnie otrzymuję od czytelników, słuchaczy i widzów wiadomości (dziękuję Wam!), że moje materiały ich motywują lub, że narzędzia, które pokazuję pomogły im się zorganizować.

Ktoś powiedział, że jeśli masz jakąś wiedzę, potrafisz coś zrobić, jesteś w czymś odrobinę lepszy od innych, i tą wiedzą się nie dzielisz to jesteś egoistą i wręcz wyrządzasz krzywdę tym wszystkim ludziom, którzy mogliby się czegoś od Ciebie nauczyć.Dlatego jeśli do tej pory zastanawiałeś się nad stworzeniem czegoś własnego w internecie, zastanawiałeś się nad wyjściem do szerszej społeczności z jakimiś informacjami to nie zwlekaj. Inni czekają, aby się uczyć.

 

9. Wzmacniasz swoje mocne (i słabe) strony

Wszystkie powyższe punkty skutkują tym, że się rozwijamy. I to w czym jesteśmy dobrzy (pisanie na klawiaturze, budowanie kontaktów, montowanie filmów) rozwijamy i stajemy się jeszcze lepsi co może doprowadzić, że będziemy w stanie uzyskiwać zarobki z danej aktywności.

Ale też poprawiamy nieco swoje słabe strony. Bo każda nasza aktywność w danej dziedzinie jest powiązana z wieloma innymi dziedzinami (interdyscyplinarność).

I tak, swoje umiejętności można rozwijać. Bez względu czy to jest przemawianie publiczne czy kreatywne myślenie.

 

“Skill is only developed by hours and hours and hours of beating on your craft” – Will Smith

 

10.Dobrze się bawisz

Przede wszystkim dobrze się bawisz, bo robisz to, co lubisz i poznajesz nowe rzeczy 🙂

 

Przekonałem Cię do wystartowania z własnym blogiem/podcastem/vlogiem? 🙂

 

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *